reklama

V čom je bieda slovenskej pravice

Niektorí hovoria o trieštení "pravice" pri toľkom počte "pravicových" strán. Pri pohľade na minulosť bol to práve predseda kresťanskej únie, ktorý s ostatnými odišiel od kresťanských demokratov a založil stranu moci. Niektorí by si želali spojenie celej "pravice", to však nie je možné. Možné ani nie je, aby dôveryhodní opäť dosadili do čela "pravice" nedôveryhodných a vierolomných.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Tí, ktorí môžu za súčasný stav "pravicovej" opozície, sú jej lídri samotní. Vrátane straníkov, ktorí ich držia vo funkciách. Pre vlastný nos nevidia pustnúci les. Chýba im sebareflexia. Za to im nechýba cynická kalkulácia, že k nim neexistuje alternatíva. Alternatívy ale existujú. Strany sú závislé od podpory sympatizantov, tých ale ignorujú. Sympatizanti na druhej strane slepo podporujú tieto strany z rôznych dôvodov – z vlastného reálneho alebo potenciálneho straníckeho prospechu, kalkulácie s prepadnutým hlasom, z "ficofóbie,"... Pravicový volič sa musí prebrať. To, čo sa niekedy vytýka ľavicovým voličom, sa týka aj jeho.

Napríklad vývoj v kresťanskej únii je pokračovaním mocenskej vnútrostraníckej politiky, ktorá v nej bola od začiatku. Netreba sa ani dnes čudovať rozhodnutiam jej vedenia. Má takého lídra akého si zaslúži. Lídra volia straníci, nie sympatizanti. Predseda únie má silnú pozíciu v strane, asi ako nikdy doteraz, únia preto nemá dôvod meniť lídra.

Za úvahu stoja strany konzervatívnej "pravice". Ak sa má vyčítať nejaké trieštenie opozičných síl, zodpovednosť nesú lídri a straníci konzervatívnych strán. Na druhej strane majú výhodu novodobí "jánošíci". Tí nemajú konkurentov, šikovne ich pokúpili rôznymi spôsobmi.

Za úvahu stojí slovenská liberálna politika. Doterajšie liberálne strany zanikli. Neviem si predstaviť, aby dlhodobo existoval účelový subjekt, kresťansko-liberálny hybrid alebo ľavicovo-pseudoliberálny hybrid. Nemožno sa tváriť liberálne a posielať dvadsať rokov po Nežnej do Bruselu bývalého komunistu či porušovať vlastnícke práva. Trieštenie nemožno vyčítať liberálnej strane Sloboda a Solidarita. Slovensko potrebuje liberálnu stranu ako soľ. Stranu s úctou k vlastníctvu a slobode, s novými reformnými myšlienkami a rozumnými riešeniami. Liberálna politika musí byť spojená so skutočne liberálne mysliacimi ľuďmi s konzistentnými názormi. Jej súčasťou nemôžu byť reinkarnovaní komunisti, bývalí "mečiarovci" a stranícki karieristi. Slovensko už má konečne serióznu liberálnu stranu. Má podporu liberálneho think-tanku, má aj vlastné mládežnícke združenie. Aj keď je ešte pomerne málo známa, môže napomôcť priniesť normálnejšie pomery.

Ak je pravicový volič naozaj uvedomelý, mal by prísť s vytrestaním tých, ktorí si jeho dôveru nezaslúžia. Pokiaľ sympatizanti strán nebudú strany a ich lídrov trestať poklesom ich podpory, strany nemajú dôvod sa správať tak, ako by si želali ich sympatizanti. To platí pre všetky strany všeobecne.

Tak ako spotrebiteľ na trhu, tak rozumný volič v demokracii má tú silu veci meniť k lepšiemu. Uvidíme ako dopadnú euro-voľby...

Richard Švihura

Richard Švihura

Bloger 
  • Počet článkov:  36
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Tolerantný, otvorený a liberálne zmýšľajúci človek s veľkou láskou k slobode a prírode, rybár a milovník vína. Zoznam autorových rubrík:  TOKAJ / Výborné vínoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu