reklama

Slovensko-maďarský spor o Tokaj

Slovenský Tokaj vnímame zväčša cez kvalitné vína ako „zlatý poklad“ Slovenska. Skrýva však v sebe aj starnúce obce, odliv mladých ľudí, vysokú mieru nezamestnanosti, obmedzené možnosti uplatnenia. Je našou hanbou stav, v akom sa región nachádza. Je zároveň zarážajúce, že ešte aj dnes musí Slovensko obhajovať to, čo je stáročia jeho oprávnenou súčasťou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)
Tokajské víno
Tokajské víno (zdroj: Richard Švihura)

Maďarská republika vs. Európska komisia

V novembri 2010 minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Zsolt Simon dostal od vlády mandát, aby viedol rokovania s Európskou komisiou a maďarskou stranou v otázke podania žaloby Maďarskou republikou voči Európskej komisii. Maďarská republika v žalobe, podanej v apríli 2010, navrhuje Slovenskej republike zrušiť zápis Európskej komisie týkajúci sa chráneného zemepisného označenia „Vinohradnícka oblasť Tokaj“ do elektronického registra vín Európskej únie E-Bacchus. Neočakáva sa, že Európsky súdny dvor rozhodne vo veci žaloby do konca r. 2011. Pre Tokaj je teraz životne dôležité, aby Slovenská republika do konca roka Európskej komisii predložila tzv. špecifikáciu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výmera a bonita vinohradníckych honov

Minister sa usiluje uzatvoriť medzivládnu dohodu s Maďarskou republikou. Dohoda má obsahovať aj obmedzenie výmery tokajských vinohradníckych honov na Slovensku z 908,77 ha na 565,31 ha, ktoré minister presadzoval a „gentlemansky“ dohodol už v r. 2004. Ministerstvo pritom údajne vychádza z výmery z roku 1959. Vtedy sme však na Slovensku mali 703,10 ha tokajských honov. V období rokov 1959 – 1996 bolo evidovaných aj 195,90 ha tzv. mimotokajských honov, pričom podľa kritérií hodnotenia tokajských honov spĺňali klasifikačné zaradenie pre tokajské hony v bonitnej triede I a II. Bonitu tokajských a mimotokajských vinohradníckych honov v Tokajskej oblasti potvrdil aj vedecký výskum z r. 1963. K navýšeniu výmery honov na súčasnú výmeru 908,77 ha došlo v r. 1996. V uplynulých desaťročiach došlo k navyšovaniu rozlohy honov aj v Maďarskej republike, v ktorej je Tokajská oblasť vymedzená nie výmerou konkrétnych honov, ale širšie - katastrálnym územím maďarských tokajských obcí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V posledných rokoch už došlo k spoločnému zosúladeniu v prípade technológie výroby tokajského vína, postupov, označenia, druhu fliaš. Slovenská republika urobila všetky potrebné kroky k plnej harmonizácii svojej legislatívy s Maďarskou republikou. Maďarska strana na rokovaniach zároveň opakovane potvrdila, že metodika zatrieďovania honov je na oboch stranách hranice totožná. Okrem toho Slovensko dalo v r. 1992 súhlas, aby si Maďarská republika mohla svoju časť zapísať do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Maďarská republika už roky trvá na jednostrannom obmedzení výmery honov na Slovensku. Slovensko pritom nikdy nespochybnilo výmeru v Maďarskej republike, ani deklarovaný potenciál 11.419 ha, ktorý nemá historickú oporu. Aj neodborník na vinohradníctvo vidí, že na maďarskej strane sú stovky hektárov vinohradov vysadených na rovine pri hlavnej ceste, čo znamená nízku bonitu honov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vzájomné rokovania na pôde Európskej komisie boli počas minulej vlády ukončené na jar 2008 z dôvodu nemožnosti dohody. Problematickým bodom bola žiadosť Maďarskej republiky, aby sa uplatňovali rozdielne pravidlá pri definovaní výmery oblasti na území Maďarskej republiky a u nás, s čím vtedajšie vedenie ministerstva nesúhlasilo. Maďarská strana podľa mojej znalosti veci doteraz nedodržala žiadnu dohodu.

Označenie Tokaj a Vinohradnícka oblasť Tokaj

Európska komisia v marci 2009 odmietla tzv. historické argumenty Maďarskej republiky voči Slovensku. Označila historickú výmeru za politické rozhodnutie danej doby. Poukázala tiež na to, že výmera 565 ha nie je historicky vôbec podložená, rovnako to bolo politicky dohodnuté. V r. 2009 zástupca Európskej komisie Luc Berlottier počas návštevy Slovenska opätovne potvrdil, že ak nedôjde k dohode medzi Slovenskou republikou a Maďarskou republikou, budú podľa legislatívy Európskej únie existovať vedľa seba dve chránené označenia pôvodu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dnes minister tvrdí, že Európska komisia od nás chce, aby sme zakázali používať značku „Tokaj“. Európska komisia síce chce zakázať Slovensku používať značku „Tokaj“, ktorú si už zaregistrovala Maďarská republika, keď v júli 2009 potajomky zmenila svoje pôvodné „Tokaji“ na „Tokaj“. Slovenskí vinári však majú povolené používať značku „Vinohradnícka oblasť Tokaj“. Toto označenie, s ktorým vinári nemajú žiaden problém, je ochotná podporiť aj Európska komisia. S označením „Vinohradnícka oblasť Tokaj“ si môžeme nechať rozhodovanie o výmere honov a rozvoji Tokajskej oblasti vo vlastných rukách.

Špecifikácia

Aktuálne je pre Tokaj životne dôležité, aby do konca tohto roka bola odoslaná Európskej komisii tzv. špecifikácia chráneného označenia pôvodu. V opačnom prípade by hrozila strata možnosti označovať slovenské tokajské víno zaregistrovaným označením. Ministerstvo pritom už od roku 2008 vie, že špecifikácie pre existujúce chránené označenia sa majú predložiť do Bruselu. Špecifikácia uvádza presné znenie názvu, o ktorý sa žiada ochrana, podrobné podmienky výroby, vymedzenie oblastí a ďalšie definície. Minister chce podať spoločnú špecifikáciu s Maďarskou republikou („Tokaj“), uzavrieť medzivládnu dohodu a znížiť výmeru našich tokajských vinohradníckych honov. Slovenská republika môže podľa už vyššie uvedeného podať špecifikáciu aj samostatne („Vinohradnícka oblasť Tokaj“).

Podľa čerstvej informácie tokajskí vinári už pred pár dňami konali, predbehli ministra a na žiadosť Tokajského združenia (oprava: nešlo o združenie Tokaj Regnum) Úrad priemyselného vlastníctva SR zaregistroval do registra vín Európskej únie E-Bacchus špecifikáciu "Vinohradnícka oblasť Tokaj".

Petícia

Problémovým bodom je snaha o zníženie výmery vinohradníckej oblasti Tokaj na Slovensku, ktorú obyvatelia regiónu a majitelia pozemkov vnímajú veľmi citlivo. V júli 2011 takmer 1.200 obyvateľov siedmich tokajských obcí podpísali výzvu vláde, v ktorej žiadali, aby vláda ukončila rokovania s Maďarskou republikou o agende Tokaj. Obyvatelia slovenských tokajských obcí žiadali zachovať na Slovensku samostatnú, uzavretú vinohradnícku oblasť Tokaj, ohraničenú katastrálnymi hranicami tokajských obcí.

Vlastníci tokajskej pôdy dlho čakali od ministra diskusiu o Tokaji. Minister s nimi rokoval až 11. 11. 2011, teda pár týždňov pred šibeničným termínom na podanie špecifikácie.


Niekoľko otázok

Ak zástupca Európskej komisie v r. 2009 tvrdil, že ak nedôjde k dohode, budú podľa legislatívy Európskej únie existovať vedľa seba dve chránené označenia pôvodu, prečo dnes minister straší stratou značky „Tokaj“, keď naši vinári môžu používať označenie "Vinohradnícka oblasť Tokaj"?

Je naozaj nutné uzatvoriť medzivládnu dohodu?

Prečo má prísť Slovensko o 343 ha tokajských vinohradníckych honov?

Prečo minister a Maďarská republika tlačia na jednostranné obmedzenie výmery tokajských vinohradníckych honov na Slovensku?

Na základe akého dôvodu máme vylúčiť časť honov zatriedených podľa rovnakej metodiky do najvyšších kvalitatívnych tried?

Kto a ako bude kompenzovať vlastníkov dotknutých honov, ktoré nespadajú do dohodnutej výmery 565 ha (hodnota tokajského honu je výrazne vyššia ako netokajského)?

Ako sa prišlo k číslu 565 ha?

Prečo diskusia s vlastníkmi z Tokaja prišla pár týždňov pred konečným termínom na podanie špecifikácie?

Nevyužíva sa nátlak a strach z údajnej straty značky a časový stres, aby ľudia pristúpili na obmedzenie výmery tokajských vinohradníckych honov, ktoré presadzuj minister a Maďarská republika?

Nebude údajná záchrana Tokaja len ďalšou výhrou Maďarskej republiky v spore o Tokaj?

Bude medzivládna dohoda zárukou, že pri zmene vlád v Maďarskej republike sa nebude útočiť na Slovenský Tokaj?

Prečo neexistuje na Slovensku partner maďarskému splnomocnencovi vlády pre Tokaj, ktorý by sa sústavne a komplexne zaoberal regiónom Tokaj?



Richard Švihura, milovník regiónu Tokaj

Chronológiu a monitoring problematiky TOKAJ nájdete tu.

Vinársku mapu Vinohradníckej oblasti TOKAJ nájdete tu.

Richard Švihura

Richard Švihura

Bloger 
  • Počet článkov:  36
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Tolerantný, otvorený a liberálne zmýšľajúci človek s veľkou láskou k slobode a prírode, rybár a milovník vína. Zoznam autorových rubrík:  TOKAJ / Výborné vínoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu