Potrebuje Slovensko liberálnu politickú stranu?

Autor: Richard Švihura | 10.1.2008 o 11:57 | Karma článku: 5,12 | Prečítané:  1862x

Pred pár rokmi Rudolf Chmel pre SME povedal, že Slovensko potrebuje liberálnu stranu ako soľ. Naozaj ju potrebuje? Mali sme na Slovensku vôbec liberálne strany? Je tu priestor, perspektíva, ľudia, …? Sú na Slovensku liberálne osobnosti? Majú prísť noví ľudia do politiky? Má perspektívu obnovenie činnosti ANO? Majú Mladí liberáli spolupracovať s politickými stranami? Sú strany schopné presadzovať liberálne hodnoty, alebo len zneužívajú liberalizmus a často konajú v rozpore s ním? Tieto a podobné otázky si kladiem už dlho.

Keď Pavol Rusko začiatkom roku 2001 zakladal novú stranu deklarovanú ako liberálnu, 70 % respondentov výskumu MVK si myslelo, že je zbytočná. O viac ako rok neskôr vládla. Na Slovensku sa podľa prieskumov hlási k liberálnym hodnotám približne 10 percent občanov. Paradoxom však je, že títo občania dnes nemajú svoje zastúpenie formou politickej strany ani v národnom a ani v európskom parlamente. Doterajšie liberálne strany však boli účelovými zoskupeniami, ktoré skrachovali na nekonzistentnosti reálnej politiky s ideami a hodnotami liberalizmu. Účelové zmesy ambícií a politických kšeftov nemohli ani skončiť inak ako krachom. Liberalizmus je aj preto väčšinou povrchne a zavádzajúco interpretovaný. Kto z bývalých politikov týchto zoskupení sa intenzívne venuje propagácii liberálnych myšlienok?

Zlepšenie hospodárskej situácie na Slovensku nastalo po reformách, ktoré boli do značnej miery ovplyvnené liberálnymi myšlienkami. Udržanie pozitívneho vývoja si vyžaduje realizáciu ďalších systémových opatrení v oblasti sociálnej politiky, verejných výdavkov, zdravotníctva, podnikateľského prostredia, školstva, ktoré zaručia rast životnej úrovne a prosperity aj v budúcnosti. Okrem konzervatívnych a ľavicových strán by na Slovensku mala existovať principiálna liberálna strana. Zvlášť v čase, keď slovenská politika padá do suterénu, by si Slovensko zaslúžilo serióznu liberálnu stranu. Napriek všetkému, čo sa doteraz udialo, si viem predstaviť nastolenie významu liberálnych myšlienok jedine slovenskými liberálnymi osobnosťami pôsobiacimi v neziskových organizáciách. Na Slovensku vidím priestor pre slušnú a konzistentnú stranu. Liberálna strana by našla seriózne intelektuálne a odborné zázemie. Podmienkou jej úspechu je prínos ďalších rozumných riešení spoločenských a ekonomických problémov, za ktorými budú dôveryhodní ľudia. Takáto strana by mala prinášať nové témy a myšlienky, a stať sa významnou alternatívou voči súčasným stranám. Alternatívou, ktorá by brzdila štátny paternalizmus a centralizmus Európskej únie.

Liberálne myšlienky nie je možné významne presadzovať bez politiky. Ale podobne ako Ivan Švejna, člen prestížnej Mont Pelerin Society, tiež tvrdím, že byť liberálom neznamená účelovo sa prehlásiť za liberála v určitý výhodný okamih, ale najpodstatnejšie je konzistentne presadzovať liberálne hodnoty v reálnom živote a dôsledne podľa nich žiť.

Richard Švihura (autor je podpredsedom Mladých liberálov)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?