Existuje ešte spor o Tokaj?

Autor: Richard Švihura | 6.6.2012 o 22:02 | (upravené 7.6.2012 o 13:27) Karma článku: 7,20 | Prečítané:  771x

Správy z minulého týždňa hovoria, že nový minister pôdohospodárstva sa stretol s maďarským veľvyslancom aj so slovenskými vinármi. Hovoria o spore. Otázkou je, či vôbec existuje. Ak áno, je iba jednostranným, zo strany južných susedov. Vlády sa menili a veľa toho nevyriešili. Slovenskí tokajskí vinohradníci a vinári si našťastie pomohli sami a pomohli slovenskému Tokaju viac ako politici.

Pohľad zo slovenského Tokaja smerom do maďarského Tokaja (Malá Tŕňa)Pohľad zo slovenského Tokaja smerom do maďarského Tokaja (Malá Tŕňa)Richard Švihura


Tokajské združenie ako oprávnená právnická osoba požiadalo v októbri minulého roka Úrad priemyselného vlastníctva SR o doplnenie tzv. špecifikácie chráneného označenia pôvodu. Stalo sa tak v stanovenej lehote do konca minulého roka a do systému Európskej únie bola zapísaná 21. novembra. Dnes nič nebráni tokajským vinárom používať označenie „Vinohradnícka oblasť TOKAJ“, ktoré máme zaregistrované v európskom registri E-Bacchus. Okrem toho existuje označenie pôvodu Slovenskej republiky zapísané do medzinárodného registra Svetovej organizácie duševného vlastníctva v Ženeve „Tokajské víno zo slovenskej oblasti“.

V súčasnosti nie je rozhodnuté Európskym súdnym dvorom o žalobe Maďarskej republiky voči Európskej komisii, podanej v apríli 2010, v ktorej navrhuje Slovenskej republike zrušiť zápis Európskej komisie do registra vín Európskej únie E-Bacchus. Ostáva len veriť, že súd dá za pravdu Európskej komisii a žalobu zamietne. Na rozhodnutie súdu sa čaká už dva roky.

Od Maďarskej republiky môžeme žiadať, aby dala recipročne súhlas na zápis našich historických tokajských pivníc do Zoznamu svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Slovensko dalo súhlas na zápis maďarskej časti Tokaja už v roku 1992.

Od slovesnkej vlády možno požadovať iniciovanie malej novely zákona, ktorá by zmenila v platnom znení slovo „Tokaj“ na slovo „Vinohradnícka oblasť Tokaj“, aby došlo k zosúladeniu označenia v európskom registri s našou vnútroštátnou legislatívou. A aby dala slovenským vinárom pokoj a nezaviedla likvidačnú daň na tiché víno.

O rok bude Slovensko, vďaka veľkým medzinárodným úspechom slovenských vinárov, hostiteľom 20. ročníka prestížnej súťaže vinárov Concours Mondial de Bruxelles. Bolo by zlou vizitkou, ak by sme ukázali, že sme jedinou vinohradníckou krajinou v Európskej únii, ktorá zaviedla daň z tichého vína. Ak posledným rokom môžeme ďakovať za obrovský pokrok vo vinárstve, tak nemali by sme ukazovať, ako ho vďaka našej samovláde vieme úspešne rýchlo zlikvidovať.

 

Foto: Vinohradnícka oblasť TOKAJ / Slovensko

Tokajské víno

Historická tokajská pivnica (Malá Tŕňa)

Tokajský vinohradnícky hon (pohľad z Čiernej hory)

Malá Tŕňa ("Srdce slovenského Tokaja")

Gazdovské historické tokajské pivnice (Veľká Tŕňa)

Tokajská esencia (Malá Tŕňa)

Tokajská pivnica (Viničky)

Tokajský vinohradnícky hon (Makovisko)

Tokajský vínny dom (Malá Tŕňa)

 

Vinársku mapu Vinohradníckej oblasti TOKAJ nájdete  tu.

Chronológiu a monitoring problematiky TOKAJ tu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Aký bude svet po porážke Islamského štátu

Islamský štát sa prispôsobil územným stratám.

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.


Už ste čítali?